ارتباط با
پشتیبانی آنلاین

کلاستر فیبوناچی چیست؟

زمان مطالعه 5 دقیقه
آخرین بروزرسانی 17 مرداد 1402
فارکس   admin
زمان انتشار 18 مرداد 1401
کلاستر فیبوناچی چیست؟

در این بخش از سری مقالات فیبوناچی به آموزش کلاستر فیبوناچی و نحوه رسم آن در نمودار قیمت می‌پردازیم.

کلاستر فیبوناچی محدوده‌ای هست که مجموعه‌ای از فیبوناچی‌های ریتریسمنت، اکستنشن و یا پروجکشن در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. درواقع ایده پشت نظریه کلاستر فیبوناچی این است که اگر چندین سطح فیبوناچی ریتریسمنت، اکستنشن و... در یک محدوده قیمتی قرار بگیرند، این محدوده احتمالاً یک ناحیه حمایت/مقاومتی مهم است. درنتیجه این سطوح می‌تواند برای انجام معامله مهم محسوب شود.

مفهوم کلاستر فیبوناچی

قبل از توضیح مفهوم کلاستر فیبوناچی یا همپوشانی سطوح فیبوناچی بهتر است به شکل خلاصه با دو فیبوناچی مهم آشنا شوید: فیبوناچی ریتریسمنت و فیبوناچی اکستنشن.

فیبوناچی ریتریسمنت (اصلاحی) و فیبوناچی اکستنشن (گسترشی) با استفاده از درصدهایی از یک سوئینگ قیمت (فاصله بین دره و قله) سطوح احتمالی حمایت و مقاومت در آینده را نشان می‌دهند.

سطوح رایج فیبوناچی اصلاحی عبارت‌اند از 23.6%، 38.2%، 61.8% و 78.6%. البته سطح 50% هم اگرچه یک نسبت فیبوناچی نیست ولی بسیاری از تریدرها از آن استفاده می‌کنند. اگر فیبوناچی ریتریسمنت را روی یک سوئینگ قیمتی که از 10 دلار شروع‌شده و در 20 دلار تمام می‌شود، رسم کنید سطح 50 درصد قیمت 15 دلار را به شما نشان می‌دهد.

ابزار فیبوناچی اصلاحی به شما کمک می‌کند تا پس از تشکیل یک سوئینگ رو به بالا یا پایین، میزان عمق اصلاح یا پولبک قیمت را پیش‌بینی کنید. سطوح رایج فیبوناچی گسترشی عبارت‌اند از 127.2%، 161.8%، 261.8% و 423.6%.

ابزار فیبوناچی اکستنشن به شما کمک می‌کند تا میزان پیشروی قیمت را پس از پایان یک پولبک پیش‌بینی کنید.

برای آشنایی با مباحث مربوط به فارکس این صفحه را بخوانید!

یک تریدر ممکن است سطوح فیبوناچی اکستنشن و اصلاحی را روی سوئینگ‌های مختلف قیمت رسم کند. برای مثال آن‌ها ممکن است یک فیبو را روی سوئینگ بزرگ هفتگی و چند فیبو دیگر روی سوئینگ‌های روزانه و ساعتی رسم کنند.

زمانی که چند فیبوناچی در نمودار رسم می‌کنید، بعضی از آن‌ها با یکدیگر همپوشانی پیدا می‌کنند. این کلاستر یا تلاقی فیبوناچی‌ها ناحیه احتمالی و مهم حمایت/مقاومت را نشان می‌دهند چون بیشتر از یک سطح  فیبوناچی در آن محل وجود دارد، احتمال حمایت/ مقاومت بودن آن سطح زیاد است.

مفهوم کلاستر فیبوناچی

معامله گران از نواحی همپوشانی سطوح فیبوناچی برای ترید کردن استفاده می‌کنند. مثلاً اگر روند قیمت در یک جریان نزولی در حال حرکت است و بر سر آن‌یک تلاقی فیبوناچی وجود دارد، احتمال دارد که قیمت با رسیدن به آنجا متوقف‌شده و تغییر مسیر دهد بنابراین معامله گران منتظر واکنش قیمت به این ناحیه می‌مانند. اگر قیمت از ناحیه عبور کرد و دچار افت بیشتر قیمت شد وارد معامله فروش یا Short می‌شوند.

نحوه استفاده از کلاستر فیبوناچی با مثال

در ادامه برای نشان دادن نحوه استفاده از کلاستر فیبوناچی سهم اپل با نماد AAPL در تایم فریم روزانه مثال می‌زنیم. در این نمودار از دو فیبوناچی ریتریسمنت و یک فیبوناچی اکستنشن استفاده‌شده است.

 1. اولین فیبو اصلاحی از قیمت 124.000 تا 107.000 رسم شده است. این فیبو عمق پولبک را بر اساس این فاصله قیمتی اندازه می‌گیرد.
 2. دومین فیبو اصلاحی از قیمت 118.000 تا 107.000 رسم شده است.
 3. زمانی که قیمت از 114.500 که دقیقاً نقطه همپوشانی فیبوناچی‌ها بود رسید، شروع به افت کرده.

برای شرکت در دوره فارکس به این صفحه مراجعه کنید!

نحوه استفاده از کلاستر فیبوناچی با مثال

این دو فیبوناچی ناحیه‌ای از همپوشانی سطوح خود در فاصله بین 124.000 تا 107.000 ایجاد کرده‌اند.

در این نقطه تریدر باید منتظر بماند تا قیمت به این تلاقی برسد و با در نظر گرفتن دیگر سیگنال‌هایی که با توجه به استراتژی خود دریافت می‌کند، وارد معامله شود.

برای آموزش متاتریدر به صورت کامل، تصویری و مرحله به مرحله این مقاله را بخوانید!

تفاوت بین کلاستر فیبوناچی و فشردگی قیمت

کلاستر فیبوناچی، منطقه‌ای است که احتمال توقف یا کند شدن روند قیمت و یا تغییر جهت آن وجود دارد اما فشردگی قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت رو به بالا یا پایین قیمت متوقف‌شده و بعدازآن قیمت در یک‌روند خنثی و یا با محدوده‌های کوچک قیمتی به حرکت خود ادامه می‌دهد.

احتمال این‌که فشردگی قیمت در ناحیه یک کلاستر فیبوناچی اتفاق بیفتد وجود دارد اما این اتفاق همیشگی نیست.

فشردگی یا تثبیت قیمت ممکن است در هر جای نمودار اتفاق بیفتد. این فشردگی‌ها الگوهای قیمتی کوچکی را شکل می‌دهند و برخی از تریدرها با استفاده از شکست آن‌ها و معمولاً در جهت روند اصلی بازار وارد معامله می‌شوند.

در پایان باید گفت که استفاده از کلاستر یا همان تلاقی فیبوناچی همچون خود فیبوناچی باید با سایر تکنیک‌های معامله کردن ترکیب شود چون اگر به‌تنهایی از ابزار فیبوناچی و همپوشانی سطوح آن استفاده کنید، نتایج جالبی نخواهید گرفت پس بهتر است کلاستر فیبوناچی را به‌عنوان ابزاری کمکی برای شناسایی سطوح احتمالی حمایت و مقاومت پیش روی قیمت در نظر بگیرید.

برای آشنایی بیشتر با انواع فیبوناچی و کاربردهای آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقالات زیر را هم مطالعه کنید.

سوالات متداول

۱- کلاستر فیبوناچی چیست؟

به ناحیه‌ای که چند سطح فیبوناچی با یکدیگر همپوشانی دارند، کلاستر یا تلاقی فیبوناچی گفته می‌شود.

۲- چطور می توان از کلاستر فیبوناچی استفاده کرد؟

برای استفاده از کلاستر فیبوناچی باید منتظر بمانید تا قیمت به این سطوح واکنش نشان دهد و بعد وارد معامله شوید و یا این‌که قبل از رسیدن قیمت به این نواحی معامله خود را ببندید چون احتمال تغییر جهت قیمت با رسیدن به این نواحی وجود دارد.

لینک کوتاه: https://amoozesh-boors.com/i/cmw

: ارسال نظر
نظرات :
 • comment 655
  مهران
  1401-08-12

  سلام و خسته نباشید! من در نحوه استفاده از کلاستر فیبوناچی اشکال دارم ممنون میشم ویدیو هم اضافه کنید!

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، در آینده ویوئو به مقالات اضافه خواهد شد.

 • comment 3756
  KimiaParsa
  1402-05-25

  سلام میشه تفاوت کلاستر فیبوناچی و فشردگی قیمت رو بنویسید. ممنون

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، کلاستر فیبوناچی و فشردگی قیمت اصطلاحاتی هستند که در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی استفاده می‌شوند. کلاستر فیبوناچی به معنای تجمع چند سطح نسبت قیمتی فیبوناچی در یک نقطه خاص از نمودار قیمت است. این نقاط معمولاً به عنوان نقاط قوت یا مهم برای تصمیم‌گیری معاملاتی در نظر گرفته می‌شوند. از سوی دیگر، فشردگی قیمت به وقوع پیوند یا تجمع قیمت در یک ناحیه خاص از نمودار اشاره دارد، بدون ارتباط مستقیم با نسبت‌های فیبوناچی. این تجمع ممکن است به عنوان نشانگر افزایش تقاضا یا عرضه در بازار تفسیر شود. در مورد فیبوناچی، توجه اصلی به نسبت‌های معین است، در حالی که فشردگی قیمت بیشتر به تغییرات قیمت اشاره دارد.

 • comment 4749
  EliMirzazadeh
  1402-10-24

  درود به شما، آیا در استراتژی جامع معاملاتی به کلاستر فیبوناچی هم اشاره شده؟

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، در استراتزی جامع معاملاتی تمرکز بر روی نقاط PRZ هستش که در آن نقاطی که ترکیبی از چند سیگنال وجود دارد مورد توجه هست و در این استراتزی یکی از سیگنال هایی که به آن توجه میشود همین تلاقی فیبوناچی ها هست.

آموزش بورس

ورود با کد یکبار مصرف

کد بازیابی به ایمیل و شماره موبایل ارسال شد

این کد حداکثر 5 دقیقه اعتبار دارد

کد شش رقمی (عدد لاتین)

آموزش بورس

ورود

آموزش بورس

ثبت نام

از قبل حساب کاربری دارید؟ ورود