ارتباط با
پشتیبانی آنلاین

پیش بینی قیمت سکه و طلا در ایران (سال 1403)

زمان مطالعه 5 دقیقه
آخرین بروزرسانی 14 فروردین 1403
ثروت آفرینی   فرزاد نشاط
زمان انتشار 17 آذر 1401
پیش بینی قیمت سکه و طلا در ایران (سال 1403)

پیش بینی قیمت طلا و سکه به دو فاکتور قیمت اونس طلای جهانی و نرخ دلار در بازار آزاد ایران وابسته است. البته میزان تاثیرگذاری قیمت طلای جهانی بر طلا و سکه در ایران بسیار کمتر از تاثیر دلار است. به همین دلیل، برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در خصوص افزایش یا کاهش قیمت طلا در سال ۱۴۰۳ باید توانایی پیش بینی قیمت دلار را نیز داشته باشید. البته در این راه نباید تاثیر رویدادهای سیاسی را نیز نادیده گرفت.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۳ (شش ماه ابتدایی سال)

قیمت طلا و سکه به دلیل رویدادهای ژئوپلیتیکی اخیر (حمله حماس به اسرائیل، حمله سپاه به پایگاه‌های موشکی سوریه و تنش‌های موجود در یمن) همگام با قیمت دلار در حدود ۲۰٪  افزایش یافت. البته صندوق‌های طلا در بورس بیشتر از این مقدار و تا حدود ۳۰٪ نیز افزایش قیمت داشتند.

۱- تحلیل قیمت اونس طلای جهانی

تحلیل قیمت اونس طلای جهانی را می‌توان به دو شکل تکنیکال و فاندامنتال انجام داد.

 • تحلیل تکنیکال

برای تحلیل تکنیکال می‌توان نماد اونس طلای جهانی (XAU) را در پلتفرم‌های تحلیلی مانند تریدینگ ویو جستجو کرده و چارت آن را تحلیل کرد. هم اکنون قیمت طلای جهانی در محدوده 2000 تا 2060 دلار در حال نوسان است و نتوانسته است سقف تاریخی خود را بشکند.

 • تحلیل فاندامنتال

برای انجام تحلیل فاندامنتال باید داده‌های اقتصاد کلان همچون GDP، نرخ تورم، نرخ بهره و ... را از طریق سایت فارکس فکتوری بررسی کرده و سخنرانی‌های فدرال رزرو آمریکا را نیز دنبال کنید.

تحلیل فاندامنتال سکه و طلا

هم اکنون سیاست‌های انقباضی آمریکا که بر اساس آنها هر بار نرخ بهره را افزایش می‌دهد، کمتر شده و سعی در ثابت نگه داشتن این عدد دارند. بنابراین طبق نظر بسیاری از کارشناسان احتمال رشد قیمت اونس طلای جهانی تا محدوده 2200 دلار تا پایان سال 2024 میلادی وجود دارد.

۲- پیش بینی نرخ دلار در ایران

جهت پیش بینی قیمت دلار نیز باید تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را در نظر گرفت. با این حال برای پیش بینی نرخ ارز بهتر است به تحلیل فاندامنتال یعنی بررسی شرایط اقتصادی ایران و وقایع سیاسی مانند برجام و تنش‌های منطقه‌ای توجه داشته باشید. پس از آن جهت دستیابی به زمان دقیق ورود به بازار و خروج از آن از تحلیل تکنیکال چارت دلار استفاده کنید. پس از افزایش قیمت دلار در حدود ۱۸ درصد (به دلیل تنش‌های سیاسی اخیر در خاورمیانه) هم اکنون قیمت دلار وارد فاز اصلاحی شده است.

پیش بینی نرخ دلار در ایران

به این نکته نیز دقت کنید که دولت سعی می‌کند با ارز پاشی جلوی رشد قیمت را بگیرد و تاکنون در این زمینه نیز تقریبا موفق شده است. اما از آنجایی که بسیاری از سرمایه گذاران، انتظار بیشتری نسبت به قیمت دلار دارند و با توجه به تورم بالا و سایر فاکتورهای اقتصادی در بلندمدت قیمت دلار افزایشی خواهد شد. در نتیجه همگام با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت طلا و سکه نیز خواهیم بود.

پیش بینی قیمت طلا و سکه تا انتهای سال ۱۴۰۲

پس از رشد اخیر قیمت در بازار طلا و سکه، به تدریج وارد فرآیند اصلاحی (کاهش قیمت) شده‌ایم. فرآیند اصلاح قیمت جز طبیعی انواع بازارهای مالی است و تا پایان اصلاح قیمتی ورود به بازار طلا توصیه نمی‌شود. با این وجود، به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز احتمال افزایش کم قیمت طلا در بازه کوتاه مدت وجود دارد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۳

برای پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۳ بهتر است داده‌های اقتصادی یا تحلیل فاندامنتال را در نظر بگیریم. اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل بهبود چندانی پیدا نکرد و بودجه سال آینده نیز نشان از این نکته دارد که کسری دولت همچنان پابرجاست. بنابراین اگر فاکتورهای افزایش پایه پولی و نقدینگی (عرضه پول) و افزایش نرخ تورم را در کنار یکدیگر قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که بازار سکه و طلا در میان مدت و بلندمدت با افزایش قیمت همراه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال طلای ۱۸ عیار در شش ماه آینده

در خصوص تحلیل تکنیکال طلای ۱۸ عیار به تصویر زیر دقت کنید.

تحلیل تکنیکال طلای ۱۸ عیار در شش ماه آینده

از جنبه تحلیل تکنیکال، سه سناریو برای قیمت طلا در ۶ ماه آینده متصور است که احتمال وقوع سناریوی اول تقریبا ۸۰٪ است.

۱- در سناریوی اول احتمال صعود قیمت طلا تا اهداف ۳ میلیون و ۳ میلیون ۴۰۰ هزار تومان وجود دارد.

۲- در سناریوی دوم که احتمال رخ دادن کمتر (حدوده ۱۵٪) است، قیمت در یک محدوده خنثی به روند خود ادامه داده و ماه شاهد اصلاح زمانی خواهیم بود.

۳- در سناریوی سوم که احتمال رخ دادن آن بسیار اندک (حدود ۵٪) است، قیمت کف کانال کنونی را شکسته و به محدوده ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نزدیک خواهد شد.

با این حال پیشنهاد می کنیم جهت اطلاع از زمان دقیق خرید و فروش طلا و سکه در بازار ایران از تحلیل‌های هفتگی انجمن خبرگان سرمایه گذاری در ایران استفاده کنید. در این انجمن، تیم کارشناسان و تحلیلگران بازارهای مالی با مدیریت هومن مقراضی تحرکات بازار طلا و دلار را چه از جنبه تحلیل تکنیکال و چه از جنبه تحلیل فاندامنتال زیر نظر دارند و در زمان مناسب سیگنال خرید طلا و سکه را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت طلا و سکه در ایران

برای پیش بینی قیمت طلا در ایران، در ابتدا باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن را بررسی کنیم.

دو فاکتور زیر بر قیمت طلا تاثیرگذار هستند:

 • نرخ دلار
 • قیمت طلای جهانی

۱- تحلیل قیمت اونس طلای جهانی

تحلیل و پیش بینی قیمت اونس طلای جهانی را می‌توان با استفاده از دو روش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال (اقتصادی) انجام داد.

 • تحلیل تکنیکال

در تمام سال ۲۰۲۲ میلادی به خاطر سیاست‌های اقتصاد کلان در آمریکا، روند غالب طلای جهانی، روندی نزولی بوده است و احتمالا همین روند طی چند ماه آتی ادامه خواهد داشت. حداقل تا پایان سال ۱۴۰۱ شمسی بعید است که روند طلا برگردد. از طرف دیگر دلیل خاصی هم برای بالا رفتن قیمت طلای جهانی به بیشتر از ۲۰۰۰ دلار وجود ندارد. قیمت طلا نهایتا از قیمت کنونی پایین‌تر می‌رود یا در همین قیمت‌های کنونی و با روندی خنثی به حرکت خود ادامه می‌دهد. البته ۵ تا ۱۰ درصد بالاتر یا پایین‌تر از این محدوده، تفاوت زیادی در کلیت تحلیل ما ایجاد نمی‌کند.

 • تحلیل فاندامنتال

در خصوص قیمت طلای جهانی باید به سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا در مورد کنترل نرخ بهره توجه کنیم. پیش بینی‌ها حاکی از این است که نرخ بهره آمریکا با شیب کمتری کماکان صعودی خواهد بود. این شیب صعودی، حداقل در دو فصل اول سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه خواهد داشت. بنابراین انتظار می‌رود که همچنان فشار بر روی کامودیتی‌ها وجود داشته باشد و طلا هم به عنوان یکی از مهمترین کامودیتی‌ها از شرایط تاثیر می‌پذیرد.

در خوشبینانه‌ترین حالت، انتظاری که از طلا می رود این است که نوسان قیمت آن مشابه سال ۲۰۲۲ باشد و این بدین معنی است که قیمت طلا حداکثر به اندازه ۱۹۰۰ دلار در هر اونس حرکت می‌کند. البته پیش بینی‌های دیگری هم وجود دارند که بر مبنای آن قیمت طلا در آینده کمتر از ۱۹۰۰ دلار خواهد بود. با این وجود میانگین پیش بینی‌های بانک‌ها و موسسات مختلف برای آینده قیمت طلا، در نزدیکی ۱۷۰۰ دلار است. البته پیش بینی‌های دیگر حاکی از این نکته است که در صورت شدیدتر شدن سیاست‌های انقباضی، طلای جهانی ممکن است تا قیمت ۱۵۵۰ دلار هم افت کند.

۲- پیش بینی نرخ دلار در ایران

نرخ دلار، یکی از دو عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا است که در مورد آینده آن به تفصیل در این مقاله حرف زدیم.

پیش بینی نرخ دلار در ایران

پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۲

با وجود تمام نکاتی که در مورد قیمت طلای جهانی گفتیم، آینده قیمت طلا در داخل کشور، بیش از آن که تحت تاثیر قیمت طلای جهانی باشد، به قیمت دلار وابسته است. اگر قیمت اونس طلا که در حال حاضر حدود ۱۷۵۰ دلار است به ۱۹۰۰ دلار برسد، نهایتا ۷ الی ۸ درصد نوسان کرده است. این ۸ درصد در برابر سود بانکی ما که نزدیک به ۲۱ درصد است، خیلی به چشم نمی‌آید. بنابراین پیش بینی ما از قیمت طلا مبنی بر این است که روند آن در آینده افزایشی خواهد شد.

در برهه‌هایی از زمان دولت می‌تواند بازار ارز را با ارزپاشی یا ایجاد محدودیت برای خرید ارز کنترل کند ولی در خصوص طلا این رشد به حباب تبدیل می‌شود. به همین دلیل اگر شرایط سیاسی وخیم‌تر نشود، پیش بینی ما از آینده قیمت طلا ۲۵ تا ۳۰ درصد خواهد بود.

از مطالب گفته شده تا بدینجا می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که، طلای جهانی قرار نیست در قیمت سکه در ایران تاثیرگذار باشد، بنابراین برای پیش بینی قیمت سکه باید به آینده قیمت دلار توجه کنیم. در ابتدای مقاله در مورد دلار و تارگت‌های قیمتی آن توضیحات دقیقی ارائه کردیم که بهتر است برای خرید سکه به آنها دقت کنید. در نهایت می‌توان گفت تارگت قیمت سکه طلا در انتهای سال ۱۴۰۲، بر اساس اطلاعات زمان نگارش مقاله، نزدیک ۳۰ میلیون تومان است.

روش سرمایه گذاری در بازار طلا

با استفاده از پیش بینی قیمت طلا و سکه و استفاده از انواع استراتژی‌های سرمایه گذاری در این بازار می‌توانید علاوه بر حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم، بازدهی بیشتری نیز به دست بیاورید. در دوره سرمایه گذاری هوشمندانه در طلا و سکه، تمام تکنیک‌ها و روشهایی که برای کسب سود از بازار طلا و سکه داخلی و بین المللی بدان‌ها نیاز است، آموزش داده می‌شوند. علاوه بر این، در این دوره آموزش سرمایه گذاری در هر دو حوزه طلای فیزیکی و طلای مجازی پوشش داده شده تا فراجویان بتوانند حداکثر بازدهی را از انواع روشهای متنوع سرمایه گذاری در بازار طلا به دست بیاورند.

 

در پایان پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیش بینی سایر بازارهای مالی و نحوه سرمایه گذاری در‌ آنها از مقالات زیر استفاده کنید.

 

سوالات متداول

۱- قیمت طلا در بازارهای داخلی به چه فاکتورهایی وابسته است؟

قیمت طلا در ایران به قیمت طلای جهانی و نرخ دلار وابسته است. با این وجود بیشترین تاثیر بازار طلای ایران از نرخ دلار گرفته می‌شود. برای بررسی علت این موضوع، می‌توانید به متن مقاله رجوع کنید.

۲- آیا قیمت سکه به ۴۰ میلیون تومان می رسد؟

بر اساس اطلاعات زمان نگارش مقاله که بر مبنای وضعیت اقتصادی ایران، قیمت دلار و قیمت طلای جهانی است، تارگت ۴۰ میلیون تومان برای سکه طلا پیش بینی می‌شود.

 

: ارسال نظر
نظرات :
 • comment 858
  پروانه
  1401-09-20

  با سلام برای سرمایه گذاری بلند مدت در ایران سکه بخریم یا دلار؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، در مورد سرمایه گذاری بهتره که دانش کافی در این زمینه داشته باشید اما به صورت کلی ما در مقاله زیر پیشبینی خودمون از دلار رو مطرح کردیم و میتونید با بررسی این دو تصمیم خودتون رو بگیرید. https://amoozesh-boors.com/fa/article/the-future-of-th-%20dollar-price-in-Iran

 • comment 941
  شیرین
  1401-10-02

  فوق العاده کاربردی بود به خصوص در شرایط فعلی

 • comment 1147
  amir126
  1401-11-02

  با سلام قیمت سکه درحال حاضر حباب هست؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، در این مقاله پیشبینی قیمت سکه به صورت کامل توضیح داده شد اما برای محاسبه حباب قیمت سکه شما باید ارزش ذاتی سکه منهای قیمت روز سکه را به دست آورید و اگر اطلاعی از نحوه محاسبه ندارید پیشنهاد میکنیم تا مقاله زیر را مطالعه کنید. https://amoozesh-boors.com/fa/article/buy-whole-coins-or-half-coins

 • comment 1439
  تریدر
  1401-12-20

  سلام ریزش شدید اخیر قیمت دلار چقدر میتونه روی قیمت طلا اثر بزاره؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، رابطه قیمت دلار و طلا رابطه مستقیم می باشد و لذا ریزش دلار باعث ریزش قیمت طلا و رشد قیمت دلار باعث رشد قیمت طلا می باشد.

 • comment 3612
  SedighehPakdel
  1402-05-08

  درود. آیا میتوانیم از اخبارات مربوط به طلا برای پیش بینی کمک بگیریم؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، شما به عنوان خریدار حتماً باید اخبار و قیمت‌های طلا را به صورت مداوم پیگیری کنید و از روند قیمت طلا و میزان حباب آن در همان روز اطلاعات کاملی داشته باشید. در واقع پیگیری این روندها به شما کمک می‌کند تا شما کاملاً در جریان نوسانات به وجود آمده در بازار باشید و بعد از مدتی بتوانید با توجه به خبرها پی به روند کاهش یا افزایش قیمت طلا در آینده ببرید.

آموزش بورس

ورود با کد یکبار مصرف

کد بازیابی به ایمیل و شماره موبایل ارسال شد

این کد حداکثر 5 دقیقه اعتبار دارد

کد شش رقمی (عدد لاتین)

آموزش بورس

ورود

آموزش بورس

ثبت نام

از قبل حساب کاربری دارید؟ ورود