ارتباط با
پشتیبانی آنلاین

تحلیل سنتیمنتال یا تحلیل احساسات در بازارهای مالی

زمان مطالعه 5 دقیقه
آخرین بروزرسانی 12 اسفند 1402
فارکس   فرزاد نشاط
زمان انتشار 09 آبان 1401
تحلیل سنتیمنتال یا تحلیل احساسات در بازارهای مالی

تحلیل سنتیمنتال یا تحلیل احساسات در بازار های مالی به چه معناست؟

تحلیل احساسات، نگرش سرمایه گذاران در مورد بازار را تعریف می‌کند. این چشم انداز، بازار را به طور کلی در مورد جایی که قیمت ها در آینده می‌تواند حرکت داشته باشند را توصیف می‌کند. به نوعی می‌توان تحلیل سنتیمنتال را اینگونه تعریف کرد که زمانی که قیمت ها افزایش پیدا می‌کنند، نشان دهنده وجود احساسات مثبت (صعود) در بازار است، و زمانی که قیمت ها کاهش می‌یابند، نشان دهنده وجود احساسات منفی (نزول) در بازار است.

تحلیل سنتیمنتال بر پایه علم نوین اقتصاد و روانشناسی بازارهای مالی، شکل گرفته است. احساسات بازار لزوما بر اساس اصول بنیادی نیست، بلکه بیشتر بر اساس نگرش سرمایه گذاران می‌باشد، به همین دلیل از احساسات بازار به عنوان یک پدیده‌ی روانی یاد می‌شود.

تحلیل سنتیمنتال فرآیندی می‌باشد که در آن احساسات مثبت، منفی و خنثی که در یک متن یا جمله وجود دارد تشخیص داده می‌شود تا بتوانیم با بررسی احساسات درباره آینده پیشبینی کنیم.

بازارهای مالی، پر از احساسات ترس، نگرانی، طمع و احساسات دیگر خواهد بود و این احساسات موجود می‌تواند جهت و روندی را در بازار شروع کند و یا به پایان برساند.

اگر احساسات اکثر معامله‌گران در بازارهای مالی نسبت به سهام یک شرکت یا یک جفت ارز و یا دارایی مورد نظر مثبت باشد احتمالا می‌توانیم انتظار رشد قیمت را داشته باشیم.

اما اگر این احساسات بار منفی داشته باشند می‌توانیم انتظار رکود و یا کاهش قیمت ها را داشته باشیم، همچنین این شرایط گفته شده درباره اخبار منتشر شده از سمت رسانه‌ها نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. اخبار منتشر شده می‌تواند به بازار جهت بدهد و در تشکیل روندها نقش مهمی ایفا کند. در حالت کلی کاربرد تحلیل سنتیمنتال این است که با استفاد از داده های متنی، احساسات منفی، مثبت و خنثی در بازار را شناسایی کند تا یک تحلیل‌گر بتواند دیدگاه کلی نسبت به آینده داشته باشد.

لازم ذکر است که بدانید بازارهای مالی فقط یکی از چندین حوزه‌ای می‌باشد که از تحلیل سنتیمنتال یا تحلیل احساسات در آن به کار گرفته می‌شود. محققین، دانشمندان تحلیلگران، توسعه دهنده گان و... از تحلیل احساسات استفاده می‌کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری در کسب و کارشان بگیرند.

بیشتر بخوانید: آموزش کندل استیک و روان شناسی کندل ها

چگونه احساسات بازار را بخوانیم :

چگونه احساسات بازار را بخوانیم؟

خواندن احساسات بازار دشوار است زیرا اندازه گیری دقیق نظرات و روانشناسی فردی تقریبا غیرممکن می‌باشد. با این حال، چند شاخص فنی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای جمع آوری داده ها در مورد جهتی که قیمت ها در حال حرکت هستند استفاده کرد.

حجم (Volume)

حجم رایج ترین راه برای شناسایی احساس مشارکت کنندگان در بازار است. اگرچه داده های حجمی نشان نمی دهد که یک بازار به کدام سمت حرکت می کند، اما می تواند اطلاعاتی در مورد میزان علاقه به ما بدهد.

به عنوان مثال، اگر به داده های حجم سهام یک شرکت خاص نگاه کنیم و ببینیم که قیمت همچنان در حال افزایش است اما حجم در حال کاهش است، این می تواند نشان دهنده کاهش احساسات بازار باشد.

تعهد معامله گران (COT) Commitment of Traders

تعهد معامله‌گران COT یکی از پرکاربردترین شاخص های احساسات بازار می‌باشد. ارزیابی بازار فارکس یکی از کارهایی است که این شاخص انجام می‌دهد. گزارش COT شامل داده‌های مربوط به تمام معاملات (چه بلند و چه کوتاه) در بازار فارکس و همچنین commodities markets, options, futures و... است.

این گزارش هر جمعه توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) منتشر می‌شود و تمام علاقه کلی به بازارها توسط سه گروه از معامله‌گران تجاری، غیر تجاری و غیر قابل گزارش (سفته بازان) را شرح می دهد.

با درک موضعی که معامله گران دیگر اتخاذ می‌کنند، می‌توانید درباره روند بازار قضاوت کنید و استراتژی معاملاتی خود را بسازید.

بیشتر بدانید: تشخیص نقطه بازگشت روند در فارکس

شاخص نوسان (VIX) The Volatility Index VIX

شاخص نوسانات (VIX) که به عنوان سنجش ترس نیز شناخته می شود، نوسانات ضمنی را در S&P 500 دنبال می‌کند. این کار را با استفاده از قیمت گزینه ها برای ارزیابی اینکه سرمایه گذاران حاضرند برای S&P در کوتاه مدت پرداخت کنند، انجام می دهد.

هر چه VIX بالاتر باشد، به این معنی است که بازار بیشتر می ترسد که روند فعلی معکوس شود. در همین حال، نوسانات ضمنی پایین، نشان می‌دهد که جو بازار به روند فعلی خود ادامه می‌دهد.

شاخص احساسات بالا/پایین (High/low sentiment index)

شاخص بالا/پایین به تعداد سهامی که به بالاترین حد خود در 52 هفته گذشته رسیده‌اند نگاه می‌کند و آن را با تعداد سهامی که به پایین‌ترین حد خود در 52 هفته رسیده‌اند مقایسه می‌کند. بسیاری از معامله گران، احساسات را شاخص خوبی برای پیشبینی حرکات کوتاه مدت و متوسط می‌دانند. بطور کلی احساسات معامله گران در زمان تحلیل اگر بیش از حد مثبت (صعودی) یا منفی (نزولی) باشد، بازار معکوس می‌شود و در خلاف جهت حرکت می‌کند. احساسات در بازار ممکن است اغلب، به عنوان نوعی شاخص متضاد عمل کند که باید با سایر موارد بیان شده ترکیب شوند.

شاخص احساسات بالا/پایین (High/low sentiment index)

ابزارهای مورد استفاده در تحلیل سنتیمنتال

تا اینجا توضیحاتی درخصوص درک تحلیل احساسات برای شما ارائه کردیم، اکنون نگاهی به ابزارهای تکنیکال موجود برای بررسی این نوع تحلیل می‌اندازیم. این ابزارها فقط به عنوان یک ابزار کمکی در کنار تحلیل روانشناسی بازار استفاده می‌شوند و احتمال برد در تحلیل‌ها را افزایش می‌دهند.

Speculative Sentiment Index (SSI)

Speculative Sentiment Index (SSI)

محبوب‌ترین ابزار احساسات، Speculative Sentiment Index SSI می‌باشد. این نشانگر خاص SSI نسبت خریداران و فروشندگان را برای هر جفت ارز فارکس که انتخاب می‌کنید نشان می دهد. این شاخص پرکاربردترین و قابل درک ترین شاخص در تحلیل احساسات فارکس است و به ما ایده‌ای از نحوه موقعیت کلی بازار می دهد. از SSI می‌توان به عنوان یک اندیکاتور مخالف استفاده کرد تا برای کمک به معامله گران برای گرفتن سمت مخالف جمعیت استفاده می شود.

Order Book

Order Book

اندیکاتورOrder Book نشانگر دفتر سفارش موقعیت های مشتریان کارگزار است.

اندیکاتور Order Book به معامله گران اجازه می دهد تا سطوح قیمت را در جایی که انباشته شدن سفارشات توقف ضرر وجود دارد، مشاهده کنند. این به وضوح در نمودار برجسته می شود، جایی که بیشترین تعداد سفارش های توقف در آن نشسته اند و هنگام برنامه ریزی سطوح ورود و خروج به شما برتری می دهد.

مشاهده بیشتر: استراتژی فارکس

Profit Ratio

Profit Ratio

اندیکاتور Profit Ratio شاخص نسبت سود معامله گران فارکس می‌باشد. شاخص نسبت سود معامله گر فارکس، نقاط احتمالی را در نمودار نشان می دهد که احتمال وقوع معکوس وجود دارد. این یک شاخص پیشرو است که قبل از اینکه قیمت در جهت مخالف حرکت کند، به معامله‌گران نسبت به سطوح معکوس احتمالی در بازار هشدار می دهد.

Open Interest

Open Interest

اندیکاتور Open Interest نموداری از تعداد کل موقعیت های باز را نمایش می دهد، چه بلند و چه کوتاه. این نشانگر است که حجم کل سفارشات باز در بازار اعمال شده را نشان می دهد.

این اندیکاتور خاص فارکس یک انتخاب محبوب در بین معامله گران است زیرا خروجی آن یک خط ساده است و خواندن آن را نسبت به سایر اندیکاتورهای موجود در این لیست بسیار آسان تر می کند. Open Interest تعدادی تنظیمات دارد که می توانید برای یافتن داده های احساساتی که بیشتر مورد علاقه شما هستند، آن‌ها را ورق بزنید. چه به اعدادی در مورد تعداد کل موقعیت‌های باز، تعداد کل سفارش‌های در حال انتظار فعال یا حجم سفارش‌های باز نمایش داده‌شده به‌عنوان حجم کل نیاز داشته باشید، داده‌هایی برای شما وجود دارد. همانطور که می بینید، این یک شاخص ساده و در عین حال انعطاف پذیر تجزیه و تحلیل احساسات است.

Commitment of Traders (COT) Report

Commitment of Traders (COT) Report

در حالی که گزارش تعهد معامله گران (COT)، یک نشانگر احساسی نیست که به طور خاص برای بازارهای فارکس، مانند موارد ذکر شده در بالا طراحی شده باشد، اما همچنان یک شاخص مفید است که می توانید از آن برای کمک به حفظ شما در سمت راست بازار استفاده کنید. گزارش COT توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) هر جمعه ساعت 15:30 به وقت شرقی منتشر می شود، تجزیه می شود و یک تصویر کلی از اینکه کدام نوع معامله گران بازارهای آتی بلند یا کوتاه مدت هستند، از جمله ارزها ارائه می دهد. سه نوع معامله‌گری که گزارش COT به آن‌ها نگاه می‌کند، معامله‌گران تجاری مانند صندوق‌های تامینی، معامله‌گران غیرتجاری مانند معامله‌گران حرفه‌ای بزرگ و معامله‌گران غیرقابل گزارش هستند که معمولاً نشانه‌ای از جمعیت خرده‌فروشی را نشان می‌دهند.

شاخص ترس و طمع تحلیل سنتیمنتال چیست؟

شاخص ترس و طمع تحلیل سنتیمنتال چیست؟

یکی از شاخص‌های تحلیل سنتیمنتال، شاخص ترس و طمع است که بین صفر تا صد نوسان دارد. هنگامی که این عدد به نزدیکی صفر می‌رسد، بازار دچار ترس بیش از حد شده است و مردمانی که صاحب دارایی خاص هستند حاضر هستند به هر نحوی که شده آن دارایی را به فروش برسانند.

و بالعکس زمانی که شاخص ترس و طمع نزدیک عدد 100 نوسان می‌کند، بدین معناست که بازار دچار طمع شده است و مردم حریص حاضر هستند فورا دارایی مورد نظر را بخرند. این افراد که  مالک دارایی هستند علاقه ای به فروش آن ندارند و روی سیر صعودی بازار و افزایش قیمت دارایی که مالک آن هستند تمرکز می‌کنند.

در شاخص ترس و طمع پارامترهای مختلفی درنظر گرفته می‌شود، مانند شبکه های اجتماعی، بررسی نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، حجم معاملات روزانه، نظرات مردمی که در سایت های مختلفی مانند توییتر اتفاق می افتد که باعث باز نشر نظرات مردم در مورد روند بازار است و یا جستجوهایی که درمورد بازار اتفاق می‌افتد از پارامترهای مهم شاخص ترس و طمع به حساب می‌آیند.

برای درک بهتر به پارامتر فضای مجازی دقت کنید. اگر در اینترنت مردم در مورد قمار بودن بازارهای مالی مانند فارکس یا بازارهای بورس زیاد سرچ کنند یا کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین سرچ کنند، از نشانه‌های ترس جامعه نسبت به بازارهای مالی می‌باشد. به همین ترتیب جستجوهای مختلف دیگر در مورد ارزهای مختلف، می‌تواند بیان‌گر نوع نگرشی افراد باشد.

در مطالب قبلی بیان کردیم بیش از حد نباید به این شاخص وزن داد و نه خیلی نسبت به آن بی توجه بود. زیرا در اکثر مواقع اگر عدد شاخص 80 یا 90 باشد، راه‌های بسیاری برای اصلاح و برگشت به حالت عادی وجود دارد. پس بهتر است علاوه بر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به این شاخص توجه ویژه‌ای داشته باشیم. و نسبت به گذشته آموزش‌های مرتبط با این حوزه را بسیار جدی بگیریم.

بیشتر بدانید: مدیریت طمع در معاملات فارکس

مزایای تحلیل سنتیمنتال

اولین مزیتی که می‌توانیم برای این نوع تحلیل نام ببریم این است که در آن از هیچ ابزاری استفاده نشده است، و معامله گر تنها با نگاه کردن به نمودار می‌تواند متوجه جریان کلی بازار شود.

مزیت دیگر این است که بدانیم:

 • بهترین زمان برای ورود به معامله چه زمانی است و یا بهترین زمان خروج چه زمانی است.
 • چطور بیشترین سود ممکن را کسب کنید و تا انتهای روند در معامله باشیم.
 • چطور رد پای پول‌های بزرگ را در بازار تجربه کنید.
 • چطور بدون قرار گرفتن در صف خرید و صف فروش معامله کنید.

و موارد متعدد دیگر... . در واقع معامله گر تنها با نمودار خالی سرو کار دارد و با درک آن می‌تواند در کمتر از چند دقیقه به مواردی که در بالا گفته شد دست پیدا کند.

مشاهده بیشتر: دوره فارکس

معایب تحلیل سنتیمنتال

درک قدرت و احساسات در بازار به نوعی دشوار می‌باشد، چون اندازه گیری دقیق نظرات و روانشناسی فردی و درک اینکه در آن لحظه از بازار ترس یا طمع حاکم است سخت می‌باشد، که تشخیص بهتر آن، نیازمند تجربه زیاد و درک صحیح از تکنیکال و فاندامنتال است.

ایرادی دیگری که، می‌توان به این روش داشت این است که معامله گرانی که با آن به معامله می‌پردازند گاهی اوقات با تعصبات خاصی و بدون در نظر گرفتن بقیه موارد وارد بازار می‌شوند.

نتیجه

بازارهای مالی بازار احتمالات می‌باشد و تحلیل سنتیمنتال فقط یکی از چند روش موجود در بازارهای مالی می‌باشد که بتوانید به تحلیل‌گر ماهری تبدیل شوید. برای داشتن دانشی تخصصی و عملکردی بهتر نیازمند فراگیری روش های دیگر مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هستید تا به این احتمالات قدرت ببخشید.

 

در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم دیگر مقالات ما در زمینه یادگیری تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید تا با انواع روش های موجود برای تحلیل بازارهای مالی آشنا شوید و اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید. از جمله این مقالات در زیر آورده شده است:

 

سوالات متداول

1. تحلیل سنتیمنتال چیست؟

تحلیل احساسات، نگرش سرمایه گذاران در مورد بازار را تعریف می‌کند. این چشم انداز، بازار را به طور کلی در مورد جایی که قیمت ها در آینده می‌توانند حرکت داشته باشند را توصیف می‌کند.

2. آیا می‌توان برای سرمایه گذاری بلند مدت از تحلیل سنتیمنتال استفاده کنیم؟

برای انجام معاملات بلند مدت با استفاده ازتحلیل سنتیمنتال می‌توانید با توجه به شاخص ترس و طمع و یا سایر اندیکاتورها به پیشبینی آینده بازار بپردازید، این شاخص در بلند یا میان مدت بیشتر مورد استفاده است. هنگامی که عدد شاخص بین 20 تا 25 هست، خرید کنید و هنگامی که عدد شاخص بین 70 تا 75 بود، دارایی مورد نظر خود را بفروشید.

3. در تحلیل سنتیمنتال از هیچ ابزاری استفاده نمی‌شود؟

اولین مزیتی که می‌توانیم برای این نوع تحلیل نام ببریم این است که در آن از هیچ ابزار تکنیکالی مانند فیبوناچی، خطوط یا مووینگ استفاده نشده است، و معامله گر تنها با نگاه کردن به نمودار و‌ یا داده‌های اندیکاتورها می‌تواند متوجه جریان کلی بازار شود. اما اگر بخواهیم از ابزارهای تکنیکالی استفاده کنیم، در مقاله بالا درباره‌ی این ابزارهای کمک کننده صحبت کردیم.

 

لینک کوتاه مقاله: https://amoozesh-boors.com/i/sa

: ارسال نظر
نظرات :
 • comment 651
  محمد
  1401-08-11

  تشکر میکنم که این اطلاعات رو با بقیه به اشتراک میزارید علاوه بر اینکه اطلاعات بهمون تزریق میشه عملا تو زمان هم صرفه جویی به بار میاد من مقالاتتون رو خوندم و اگه قرار بود خودم دونه به دونه شونو تو سایت ها بگردم و پیدا کنم و بخونم زمان زیادی صرف میشد

 • comment 673
  علی
  1401-08-16

  بسیار عالی مطلب مفید و کاملی بود

 • comment 771
  سیاوش
  1401-09-03

  با سلام شما دوره آموزش تحلیل سنتیمنتال هم دارید؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، این مورد در طول دوره های آموزشی فارکس برای دانشجویان بیان میشه. برای اطلاعات بیشتر میتونید از لینک زیر استفاده کنید. https://amoozesh-boors.com/fa/methods

 • comment 798
  hosein
  1401-09-10

  برای معاملات بلند مدت هم تحلیل سنتیمنتال مهمه؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، برای انجام معاملات بلند مدت با استفاده ازتحلیل سنتیمنتال می‌توانید با توجه به شاخص ترس و طمع و یا سایر اندیکاتورها به پیشبینی آینده بازار بپردازید. اما برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشه متن مقاله را دوباره و به صورت کامل مطالعه کنید.

 • comment 1124
  mehrshad
  1401-10-27

  مطالب عالی و جامع بود راجب طمع و کنترل طمع در معاملات بیشتر توضیح بدید تشکر فراوان

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طمع و کنترل اون در هنگام معاملات پیشنهاد میکنیم مقاله مدیریت طمع در معاملات فارکس را مطالعه کنید. https://amoozesh-boors.com/fa/article/greed-management-in-forex-trading

 • comment 1453
  MR
  1401-12-21

  با سلام سایت معتبری وجود داره که بشه ازش داده های مربوط به تحلیل سنتیمنتال فارکس رو برداشت کرد؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، سایت های مختلفی در این مورد وجود داره که قطعا در بروزرسانی بعدی این مقاله، نقطه نظرات شما درنظر گرفته خواهد شد و لیست این سایت ها اضافه خواهد شد.

 • comment 3886
  AbozarFarhadi
  1402-06-03

  سلام چرا تحلیل سنتیمنتال بسیار مهم هستش؟

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، تحلیل سنتیمنتال برای بازارهای مالی بسیار مهم است چرا که نه تنها به تعیین نگرش و عقیده سرمایه‌گذاران و تریدرها در مورد ارزها، سهام یا دیگر دارایی‌های مالی کمک می‌کند، بلکه نیز به درک رفتار بازار و پیش‌بینی تغییرات آتی در قیمت‌ها کمک می‌کند. عوامل روانی و انگیزشی که در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نقش دارند، می‌توانند به طور مستقیم بر تغییرات قیمت‌ها تأثیر گذار باشند. اطلاع از سنتیمنت بازار به تریدران امکان می‌دهد تا تصمیم‌گیری‌های بهتری در مورد معاملات خود بگیرند و در مقابل تغییرات ناگهانی بازار آمادگی داشته باشند.

آموزش بورس

ورود با کد یکبار مصرف

کد بازیابی به ایمیل و شماره موبایل ارسال شد

این کد حداکثر 5 دقیقه اعتبار دارد

کد شش رقمی (عدد لاتین)

آموزش بورس

ورود

آموزش بورس

ثبت نام

از قبل حساب کاربری دارید؟ ورود