ارتباط با
پشتیبانی آنلاین

مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی و فارکس | آشنایی با استراتژی‌های آن

زمان مطالعه 5 دقیقه
آخرین بروزرسانی 14 تیر 1403
فارکس   فرزاد نشاط
زمان انتشار 14 تیر 1400
مدیریت سرمایه در بازارهای جهانی و فارکس | آشنایی با استراتژی‌های آن

مدیریت سرمایه مهم‌ترین اصل برای موفقیت در بازارهای مالی است و به عنوان یک معاملهگر فارکس حتماً این سؤال را از خود پرسیده‌اید که چطور یک معامله‌گر آماتور می‌تواند به یک معامله‌گر حرفه‌‌ای تبدیل شود؟ پاسخ یک کلمه است: با مدیریت سرمایه! بیشتر معامله گران، مدیریت سرمایه را مانند برنامه رژیم غذایی می‌دانند؛ به همین دلیل خیلی از تریدرهای بازار فارکس مدیریت سرمایه را به صورت واقعی در زندگی تمرین نمی‌کنند!

دلیل آن بسیار ساده است: درست مانند غذای سالم خوردن، مدیریت سرمایه می‌تواند یک فعالیت سنگین و ناخوشایند باشد. مدیریت سرمایه در فارکس، سرمایه گذاران و تریدرها را وادار می‌کند دائماً معاملاتشان را رصد کنند و تصمیم بگیرند که در چه زمانی ضرر یا سود کنند!

در این مقاله قصد داریم تا شمارا با مفهوم مدیریت سرمایه، ضرورت آگاهی از قوانین مدیریت سرمایه، دلیل شکست در صورت عدم در نظر گرفتن مدیریت سرمایه و سبک‌های مدیریت سرمایه آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

خلاصه مطلب

 • اولین و احتمالاً مهم‌ترین نکته در مدیریت سرمایه فارکس این است که با آنچه توانایی از دست دادن دارید معامله کنید.
 • مدیریت سرمایه فرآیند مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن سود در یک حساب معاملاتی است.
 • برخی از نکات برای مدیریت مؤثر سرمایه عبارت‌اند از: استفاده از حد ضرر، تعیین حد ریسک، تنوع بخشیدن به پرتفو، دقت به اهرم معاملاتی.
 • اهرم یا لِوریِج اجازه می‌دهد تا معامله‌گران فارکس موقعیت‌های بزرگ‌تر باز کنند.

مدیریت سرمایه در فارکس

کتاب‌های معاملات پر از داستان‌هایی است که سرمایه گذراران، در یک معامله، سودهای یک، دو یا حتی پنج ساله را یکجا از دست داده‌اند.

به طور معمول، ضرر و زیان‌های سنگین ناشی از عدم مدیریت درست سرمایه است.

در بازار فارکس، فانتزی‌های زیادی وجود دارد. فانتزی‌هایی مانند: «این معامله‌ای که تصمیم دارم انجام دهم، بدون شک من را تا دو سال تأمین خواهد کرد»

مهر تأیید این فانتزی این است که خیلی از معامله گران آماتور کسب درآمد کلان را در 6 ماه نخست فعالیتشان حتمی می‌دانند.

به جرأت باید گفت این فانتزی تا زمانی که مدیریت سرمایه را بلد نباشید، صرفا یک رویا و خیال زیباست.

اگر تصمیم دارید با مدیریت سرمایه درست، دارایی‌هایتان را روز به روز افزایش دهید، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

ضرورت آگاهی از قوانین مدیریت سرمایه

قوانین مدیریت سرمایه مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که به معامله‌گران کمک می‌کند تا ریسک خود را مدیریت کنند و سود خود را به حداکثر برسانند. این قوانین معمولاً موضوعاتی مانند:

ضرورت آگاهی از قوانین مدیریت سرمایه

نسبت ریسک به ریوارد: این نسبت سود به زیان احتمالی برای یک معامله معین است. یک نسبت ریسک به پاداش خوب معمولاً 1:2 یا 1:3 در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که به ازای هر 1 دلاری که ریسک می‌کنید، 2 یا 3 دلار سود خواهید داشت.

استفاده از حد ضرر: حد ضرر ابزاری ضروری برای مدیریت ریسک در معاملات است. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در صورت رسیدن به یک سطح قیمت معین، معامله را به‌طور خودکار ببندید، که به شما کمک می‌کند تا پول بیشتری از حد توان خود را از دست ندهید.

مفهوم حجم معاملات: حجم معاملاتی فرآیندی است برای تعیین میزان پولی که باید در هر معامله ریسک کنید. این‌یک نکته مهم است، زیرا می‌تواند تأثیر زیادی بر سودآوری کلی شما داشته باشد. یک قانون سرانگشتی خوب این است که در هر معامله‌ای بیش از 1-2٪ از موجودی حساب خود را ریسک نکنید.

اهمیت نظم و انضباط: نظم و انضباط شاید مهم‌ترین عامل در مدیریت موفق پول باشد. مهم است که به پلن معاملاتی خود و قوانین مدیریت ریسک پایبند باشید، حتی زمانی که همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود. اگر این کار را نکنید، به‌احتمال‌زیاد اشتباه می‌کنید و پول از دست می‌دهید.

دانستن قوانین مدیریت سرمایه برای هر معامله‌گری که می‌خواهد در بلندمدت موفق باشد ضروری است. این قوانین به محافظت از سرمایه شما و به حداکثر رساندن سود شما کمک می‌کند، که برای رشد پایدار ضروری است.

در ادامه برخی از دلایل ضروری دانستن قوانین مدیریت سرمایه را بیان می‌کنیم.

اولین و مهم‌ترین هدف مدیریت سرمایه، حفاظت از سرمایه شماست. با پیروی از قوانین، می‌توانید ریسک از دست دادن پول خود را به حداقل برسانید و شانس کسب سود را به حداکثر برسانید.

دومین مورد این است که با رعایت قوانین می‌توانید سود خود را نیز به حداکثر برسانید. این به این دلیل است که شما کمتر احتمال دارد که معاملات تکانشی انجام دهید و بیشتر به برنامه معاملاتی خود پایبند خواهید بود.

مورد بعدی بهبود نظم و انضباط معاملاتی است که این قوانین همچنین می‌توانند به شما در بهبود نظم معاملاتی خود کمک کنند. این به این دلیل است که آن‌ها شمارا مجبور می‌کنند قبل از وارد شدن به معامله در مورد ریسک و پاداش خود فکر کنید.

و مورد آخر این است که با رعایت قوانین، معامله‌گر موفق‌تری خواهید شد. این به این دلیل است که احتمال اشتباهات کمتری خواهید داشت و احتمال اینکه به اهداف معاملاتی خود برسید بیشتر است.

اگر قصد فعالیت و دوام در بازارهای مالی را دارید پس باید قوانین مدیریت سرمایه را یاد بگیرید. این قوانین به شما کمک می‌کند تا از سرمایه خود محافظت کنید، سود خود را به حداکثر برسانید و نظم معاملاتی خود را بهبود بخشید.

چرا بدون مدیریت سرمایه در فارکس شکست خواهیم خورد؟

معامله‌گری در بازار فارکس یک تجارت پر ریسک است و بدون مدیریت صحیح سرمایه، احتمال شکست شما بیشتر است. در ادامه به چند مورداشاره خواهیم کرد که در صورت نداشتن مدیریت سرمایه به آن‌ها دچار خواهید شد.

چرا بدون مدیریت سرمایه در فارکس شکست خواهیم خورد؟

احتمال انجام معاملات احساساتی: وقتی برنامه مدیریت ریسک ندارید، احتمال انجام معاملات آنی بیشتر است. این به این دلیل است که شما قبل از ورود به معامله به ریسک و پاداش خود فکر نمی‌کنید.

احتمال انجام معاملات بیش‌ازحد: معامله بیش‌ازحد، یک مشکل رایج برای معامله‌گرانی است که برنامه مدیریت ریسک ندارند. این به این دلیل است که آن‌ها سعی می‌کنند با معاملات بیشتر ضرر خود را جبران کنند. بااین‌حال، این معمولاً فقط منجر به ضررهای بیشتر می‌شود.

احتمال کال مارجین شدن حساب: اگر برنامه مدیریت ریسک ندارید، به‌احتمال‌زیاد کال مارجین می‌شوید. این به این دلیل است که شما میزان تحمل ریسک و میزان سرمایه‌ای را که می‌توانید از دست بدهید در نظر نمی‌گیرید.

در ادامه نیز به برخی موارد که در صورت شکست در مدیریت سرمایه خود یک معامله‌گر می‌تواند انجام دهد می‌پردازیم:

 

 • ممکن است پول بیشتری از توان مالی خود از دست بدهید. این می‌تواند منجر به کال مارجین شدن حساب شود.
 • ممکن است انگیزه خود را برای معامله از دست بدهید. قاعدتاً وقتی پول از دست می‌دهید، می‌تواند دلسردکننده باشد. این امر می‌تواند منجر به منصرف شدن شما از معامله شود.
 • ممکن است عادت‌های بدی داشته باشید. وقتی پول خود را از دست می‌دهید، ممکن است تصمیمات بد معاملاتی بگیرید. این می‌تواند به یک چرخه معیوب از ضرر منجر شود.

 

اگر می‌خواهید در معاملات فارکس موفق باشید، داشتن یک برنامه مدیریت سرمایه مناسب ضروری است. این به شما کمک می‌کند تا از سرمایه خود محافظت کنید، سود خود را به حداکثر برسانید و نظم معاملاتی خود را بهبود بخشید.

در ادامه به چند نکته برای مدیریت سرمایه اشاره می‌کنیم:

 • با یک حساب کوچک شروع کنید. این به شما کمک می‌کند تا ریسک خود را به حداقل برسانید و یاد بگیرید که چگونه بدون ریسک کردن پول زیاد معامله کنید.
 • برای هر معامله یک حد ضرر تعیین کنید. این به شما کمک می‌کند تا در صورت حرکت قیمت خلاف جهت تحلیل شما، ضرر خود را محدود کنید.
 • فقط با پولی معامله کنید که می‌توانید از دست بدهید. این به شما کمک می‌کند نظم داشته باشید و از انجام معاملات احساساتی اجتناب کنید.

با رعایت این نکات، می‌توانید شانس موفقیت خود را در معاملات فارکس افزایش دهید.

سبک‌های مدیریت سرمایه

شما می‌توانید در مدیریت سرمایه به دو اصل کلی پایبند باشید:

اولاً) یک معامله‌گر می‌تواند معاملات کوچک را نادیده بگیرد و سود خود را از معاملات بزرگ کسب کند.

دوماً) یک معامله‌گر می‌تواند معاملات کوچک را نادیده نگیرد و با کسب سود‌های کوچک به سرمایه‌ای بزرگ دست یابد.

در حالت دوم ضررها هم کوچک هستند و معامله‌گر می‌تواند جهت جبران ضررهای خود روزها‌ و یا هفته‌ها معامله پر سود انجام دهد.

تا حدود زیادی، روشی که انتخاب می‌کنید به شخصیت شما بستگی دارد؛ این بخشی از جذابیت ترید در بازار فارکس است!

در ادامه نکاتی را خصوص مدیریت سرمایه فارکس خواهیم گفت که با رعایت آن می‌توانید کسب سود کنید.

مدیریت سرمایه در فارکس

1- با سرمایه‌ای تجارت کنید که قابل بازگشت باشد

اولین و احتمالاً مهمترین نکته در مدیریت سرمایه فارکس این است که با آنچه که توانایی از دست دادن دارید معامله کنید.

به عنوان یک فرد ماهر در مدیریت سرمایه، لازم است آن دسته از سرمایه‌ای را معامله کنید که بتوانید به راحتی به دستش بیاورید.

کسب سود در فارکس تضمینی نیست. برخی از افراد فقط با ضرر و زیان به کار معامله فارکس پایان می‌دهند؛ پس آنچه که توانایی پرداختش را ندارید، وارد معامله نکنید.

دارایی‌هایی مانند منزل، ماشین، وام و ... از این دسته از سرمایه‌ها هستند.

2- حداکثر ریسک در هر معامله را تعیین کنید

شما می‌توانید به عنوان یک معامله‌گر با تغییر دادن میزان حجم ورودی درصد کم یا زیادی از سرمایه خود را درگیر یک معامله کنید.

اما باید بدانید به صورت اصولی شما نباید بیش از یک درصد از کل سرمایه خود را در هر یک معامله درگیر کنید.

توجه کنید که اگر در ابتدای راه هستید، احتمال باخت شما در معاملات به علل مسائل فنی یا روانشناسی زیاد است.

شما برای اینکه کل حساب خود را از دست بدهید باید صد بار پشت سرهم اشتباه معامله کنید تا کل حساب شما از بین برود! این امر بعید به نظر می‌رسد که یک فرد بتواند ۱۰۰ معامله را پشت سر هم اشتباه انجام دهد.

شما می‌توانید کل سرمایه خود را به ده قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را در یک موضوع سرمایه گذاری کنید.

برای مثال ۱۰ درصد در صنعت خودرو و 10 درصد در بازار سهام؛ اما در هر معامله فقط یک درصد را درگیر خواهید کرد.

مدیریت سرمایه در فارکس

3- نسبت سود به ضرر خود را تعیین کنید

فرض کنید هیچ اطلاعات فنی از معامله گری نمی‌دانید و تصمیم دارید به عنوان یک سرگرمی به این کار مشغول شوید.

در این صورت در شرایط عادی احتمال برد یا باخت شما در هر معامله می‌تواند ۵۰ - ۵۰ باشد. بنابراین اگر شما یک معامله را با انداختن یک سکه مقایسه کنید احتمال اینکه شیر یا خط بیاید ۵۰ درصد است.

حالا فرض کنید احتمال یک سمت کمی بیشتر باشد؛ بنابراین با هر بار انداختن سکه به سمت بالا ۷۰ درصد احتمال شیر و فقط ۳۰ درصد احتمال خط می‌رود.

ممکن است با خود بگویید من (معامله‌گر) نمی‌دانم در هر بار معامله یا انداختن سکه به سمت بالا، کدام روی سکه می‌آید.

دانستن اینکه در هر معامله چه خواهد شد به شما کمک نخواهد کرد و هیچ معامله‌گری نمی‌تواند ادعا کند که در معامله بعدی چه اتفاقی رخ خواهد داد؛ چیزی که معامله‌گران حرفه‌ای می‌دانند احتمالات است!

احتمال رو شدن خط در یک معامله می‌توانند ۷۰% بیشتر از احتمال رو شدن شیر باشد. حال فرض کنید بر مبنای تحلیل ما، در یک معامله احتمال وقوع خط یا شیر بتواند نسب 70 به 30 باشد.

ریاضیات به ما می‌گوید که اگر صد بار سکه را به سمت بالا پرتاب کنیم به احتمال زیاد ۷۰ مرتبه خط می‌آید و فقط ۳۰ مرتبه به سمت دیگر یا همان شیر پدیدار می‌شود.

با این تفاسیر، چه اهمیتی دارد که در پنج مرتبه اول سمت شیر پدیدار شود یا سه مرتبه اول؟

شما به عنوان یک معامله‌گر باید معامله‌ای انجام دهید که در آن احتمال برد و یا باخت ۵۰-۵۰ نباشد.

 یعنی نسبت سود به ضرر شما در هر معامله باید حداقل سه برابر باشد.

تا اینجا متوجه شدیم باید معامله‌هایی انجام دهیم که احتمال برد آن بیشتر است. آن معامله در صورت برد سودی چند برابر به نسب باخت به ما بدهد!

یعنی جدا از اینکه این پیش بینی درست بوده یا نه، در صورت برد تعداد پیپ بیشتری نسبت به باخت به ارمغان بیاورد.

معمولاً در هر معامله شما باید به نسبت 1 به 3 وارد معامله شوید.

اگر باخت شد 50 پیپ را از دست دهید ولی اگر برد شد 150 پیپ سود از پیش بینی درست کرده باشید، این موضوع شاه کلید مدیریت سرمایه است.

با فرض اینکه در هر معامله احتمال سود شما سه برابر ضرر باشد و احتمال برد شما در هر معامله نیز فقط 30% باشد، در ۱۰۰ معامله درصد سود شما برابر با ۹۰% (۳% ضربدر 30) و احتمال باخت شما در کل معاملات  ۷۰% خواهد بود (1% ضربدر 70 ).

جالب اینجا است که شما باز هم ۲۰ درصد در سود هستید. رعایت کردن نسبت سود به ضرر قسمت پراهمیت هر معامله خواهد بود و می‌تواند به واسطه اندکی از اطلاعات فنی و تکنیکالی شما را در مجموع موفق کند.

4- در مدیریت سرمایه فارکس به اهرم دقت کنید

اهرم یا لِورِج اجازه می‌دهد تا معامله گران فارکس موقعیت‌های بزرگتر باز کنند. اساساً، معامله گران جهت باز کردن یک موقعیت اهرمی از کارگزار خود وام دریافت می‌کنند.

ظاهرا این اتفاق، خوب به نظر می‌رسد اما اگر به درستی استفاده نشود ممکن است باعث ضررهای سنگین شود.

با این حال اهرم، یک شمشیر دو لبه است و لازم است در استفاده از اهرم دقت کافی و لازم داشته باشید.

5- تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید

نکته مهم دیگری که در مدیریت سرمایه لازم است در نظر داشته باشید این است که نباید تمام معاملات خود را از یک نوع نماد انتخاب کنید.

فرض کنید که یک معامله‌گر سهام هستید و تمام پول خود را در معاملات سهام برای یک شرکت خاص هزینه می‌کنید.

احتمال اینکه به علت یک خبر یا اتفاق ناگهانی در آن شرکت ارزش سهام آن به صورت کلی سقوط کند وجود دارد؛ بنابراین لازم است در سبد معاملاتی خود انواع نمادهای معاملاتی مختلف را خریداری کرده باشید تا احتمال از دست رفتن سرمایه کمتر شود.

شما می‌توانید کل سرمایه‌تان را به ده قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به یکی از نمادهای معاملاتی اختصاص دهید.

نتیجه گیری

پنج نکته‌ای که در این مقاله گفته شد، می‌تواند مانند یک فانوس دریایی عمل کند. به شکلی که با یادگرفتن این موارد می‌توانید سرمایه خود را مدیریت کنید و مانند یک حرفه‌ای معامله کنید.

اما باید در نظر داشته باشید که لازمه یادگیری و عمل کردن به‌تمامی این موارد آموزش صحیح و اصولی هست و باید برای موفقیت در بازارهای مالی حتماً یک راهنما اصولی داشته باشید و طبق آن پیش روید که برای این منظور مجموعه آموزش ساده بورس دوره کاملاً رایگان نقشه راه موفقیت در بازارهای مالی را طراحی کرده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص مدیریت سرمایه در فارکس نکاتی مهمی را بیان کنیم. اما اگر در این خصوص سؤال و یا ابهامی داشتید، حتماً آن را در قسمت کامنت‌ برای ما یادداشت کنید.

 

 

سؤالات متداول

 1. عوامل مؤثر در مدیریت سرمایه کدم‌اند؟

عوامل مؤثر در مدیریت سرمایه عبارت‌اند از: تحمل ریسک، حجم معاملاتی، استراتژی معاملاتی، نظم و احساسات می‌باشند.

 1. عواقب عدم مدیریت سرمایه در معاملات فارکس چیست؟

عواقب ناتوانی در مدیریت سرمایه در معاملات فارکس می‌تواند شدید باشد، ازجمله از دست دادن پول بیشتر از توان مالی، از دست دادن انگیزه خود برای معامله و ایجاد عادات بد که در متن مقاله به‌صورت کامل به‌تمامی این موارد اشاره کردیم.

 1. اهمیت دانستن قوانین مدیریت سرمایه چیست؟

اهمیت دانستن قوانین مدیریت سرمایه ‌این است که به شما کمک می‌کنند تا از سرمایه خود محافظت کنید، سود خود را به حداکثر برسانید و نظم معاملاتی خود را بهبود بخشید.

 

منبع : گروه تحریریه وب سایت اموزش بورس

: ارسال نظر
نظرات :
 • comment 842
  پژمان
  1401-09-16

  سلام وین ریت در بازار فارکس چیست؟

  • سلام و درود لطفا به مقاله آموزشی وین ریت مراجعه کنید: https://amoozesh-boors.com/fa/article/win-rate-in-forex

 • comment 1032
  شادی
  1401-10-18

  سلام دوره ای درباره مدیریت سرمایه هم دارید؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، بله در ابتدای دوره آموزش فارکس و بورس جهانی تمامی موارد مربوط به مدیریت سرمایه و ریسک آموزش داده میشه. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره میتونید از لینک زیر استفاده کنید. https://amoozesh-boors.com/fa/methods

 • comment 2203
  محسن
  1402-02-03

  با سلام برای مدیریت ریسک صحیح چند معامله هم زمان میتونیم باز داشته باشیم؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، این موضوع بستگی به موارد زیادی مانند روش معاملاتی، تجربه و میزان دانش، نوع بازار و ... داره که باید اون هارو در نظر بگیرید. اما به صورت کلی بهتره تعداد معاملات باز کم باشه تا تمرکز بیشتری بر روی معاملات داشته باشید.

 • comment 2244
  محدثه
  1402-02-05

  سلام تشکر برای مطالب مفید و ارزنده ...برای مدیریت سرمایه نرم افزار خوبی وجود داره؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، روش های مختلفی برای میریت سرمایه وجود داره و بهتره بر روی این روش ها تمرکز کنید تا بر روی نرم افزارهای موجود.

 • comment 2989
  حسن
  1402-03-22

  سلام اگه مدیریت سرمایه رو رعایت نکنیم در بازار فارکس شکست میخوریم؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، بله مدیریت سرمایه یکی از موارد مهمی هستش که در بازارهای مالی باید رعایت کنید و در صورتی که آن را جدی نگیرید دیر یا زود در بازار شکست خواهید خورد.

 • سلام، در سبک‌های مدیریت سرمایه ما به باید به چه چیزی پایبند باشیم؟

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، شما می‌توانید در مدیریت سرمایه به دو اصل کلی پایبند باشید. 1. یک معامله‌گر می‌تواند معاملات کوچک را نادیده بگیرد و سود خود را از معاملات بزرگ کسب کند. 2. یک معامله‌گر می‌تواند معاملات کوچک را نادیده نگیرد و با کسب سود‌های کوچک به سرمایه‌ای بزرگ دست یابد.

 • comment 3948
  Yazdan
  1402-06-08

  خسته نباشید بابت مقالات خوبتون. میشه منظور از مدیریت سرمایه محتاطانه رو توضیح بدید؟

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، مدیریت سرمایه محتاطانه به استراتژی و روش‌هایی اشاره دارد که برای مدیریت پول و سرمایه در معاملات و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی استفاده می‌شود. این رویکرد به معنای بهره‌وری از سرمایه، کاهش ریسک‌ها و حفظ سرمایه در معرض نوسانات بازار می‌باشد. مدیریت سرمایه محتاطانه شامل عواملی مانند تعیین سایز معاملات، تعیین مقرارت مدیریت ریسک (مانند تریلینگ استاپ‌ها و استاپ لاس‌ها)، تنظیم سیاق‌های مالیتی معقول (مثل حداکثر درصد سرمایه در هر معامله) و تعیین استراتژی‌های مالی که با مهارت و هدف‌گذاری صحیح از سرمایه، می‌تواند به کاهش ریسک و افزایش سود منجر شود. این رویکرد به معامله‌گران کمک می‌کند تا در معاملات خود دقیق و محتاطانه عمل کنند و از دست دادن سرمایه بزرگ ناشی از تصمیمات غیر منطقی جلوگیری کنند.

 • comment 3983
  AmirHaghparast
  1402-06-13

  ممنون بابت مقاله خوبتون. منظور از اینکه جفت ارزهای همسو در یک سبد قرار ندید چی هستش؟

  • با سلام و احترام فراوان خدمت شما دوست عزیز، هنگامی که دو جفت ارز کرولیشن قوی دارند، این به معنای آن است که تغییرات قیمت یکی از ارزها ممکن است تاثیر مستقیمی بر روی تغییرات قیمت دیگری داشته باشد. برای معامله‌گران، انجام معاملات با جفت ارزهای کرولیشن دار می‌تواند باعث افزایش ریسک و افتراق در معاملات شود. به عبارت دیگر، اگر دو جفت ارز با هم کرولیشن داشته باشند و قیمت یکی افزایش کند، این ممکن است تأثیر منفی بر روی جفت دیگری داشته باشد. بنابراین، برخی معامله‌گران از ترکیب جفت ارزهایی که با هم کرولیشن دارند در یک سبد (مجموعه) معاملاتی خودداری می‌کنند تا مدیریت ریسک و پوشش در مقابل حرکت‌های غیرمنتظره و معکوس بازار را ساده‌تر کنند. این استراتژی به معامله‌گران امکان مدیریت مؤثرتر ریسک و تنوع در معاملات را می‌دهد.

آموزش بورس

ورود با کد یکبار مصرف

کد بازیابی به ایمیل و شماره موبایل ارسال شد

این کد حداکثر 5 دقیقه اعتبار دارد

کد شش رقمی (عدد لاتین)

آموزش بورس

ورود

آموزش بورس

ثبت نام

از قبل حساب کاربری دارید؟ ورود