ارتباط با
پشتیبانی آنلاین

ترفندهای نوسان گیری در بورس تهران با 18 اصل

زمان مطالعه 5 دقیقه
آخرین بروزرسانی 16 فروردین 1403
بورس تهران   کاوه اوحدی
زمان انتشار 14 تیر 1400
ترفندهای نوسان گیری در بورس تهران با 18 اصل

در شرایط این روزهای بازار و افت شدید شاخص بورس تهران سوال خیلی از شما عزیزان از ما در مورد نوسانگیری است! اینکه آیا در این شرایط پرریسک بازار که با شکسته شدن حمایت های قوی سهم های بنیادی همراه بوده است، میتوان نوسانگیری را به عنوان یک استراتژی کسب سود از بازار بورس تهران مناسب دانست یا نه؟ حال اگر قرار باشد از یک سهم نوسانگیری کنید، از کجا بفهمید که آن سهم مناسب نوسانگیری هست یا خیر؟ و اینکه چه نکاتی را رعایت کنید تا در بورس تهران تبدیل به یک نوسانگیر حرفه ای شوید.

پیشنهاد ویژه: آموزش جامع تابلو خوانی، نوسان گیری و ترفندهای بورس

حتی اگر تازه وارد بازار بورس ایران شده اید و هیچ چیز از نوسانگیری نمیدانید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت جامع در مورد مفهوم نوسانگیری آشنا شوید و بدانید چه زمانی باید نوسانگیری کنید و با چه اصولی باید اینکار را انجام دهید تا در فرصت های پیش روی آینده بازار حتما از این استراتژی سود آور بازار استفاده کنید. ادامه

حتی اگر قصد نوسانگیری ندارید اگر با اصول و تکنیک های آن آشنا شوید نگذارید که حقوقی ها و بازیگران سهام از شما نوسان بگیرند.

ابتدا باید کمی ذهن خود را در مورد نوسانگیری و ریسک ها و تهدیدها و مزایای آن یکی کنیم و با تعریف نوسانگیری با مفهومی که در بازار بورس ایران جا افتاده است آشنا شویم، تا بتوانیم به تحلیل های واقعی ای از این شیوه کسب درآمد دست یابیم، اگر تمایل دارید سایر مفاهیم این بازار را به صورت رایگان آموزش ببینید می توانید از "بازارهای بورس و فرابورس چیستند؟" شروع کنید.

نوسانگیری در بورس چیست؟

نوسانگیری در بورس چیست؟

نوسانگیری شکلی از معاملات در افق زمانی بسیار کوتاه مدت است. حال این افق زمانی کوتاه مدت یعنی چقدر؟

پیش تر در بورس تهران نوسانگیری میتوانست در یک روز هم اتفاق بیفتد اما با قوانین جدید سازمان بورس، نیاز است که شما حداقل دو روز در یک سهم باشید و حداکثر سه روز در آن سهم بمانید. و هدف آن است که بر روی یک موج خیلی کوچک ایجاد شده که حتی برای ادامه رشد آن موج دلایل فاندامنتالی و تکنوفاندامنتالی هم پیدا نمیکنید (یا اصلا برایتان اهمیتی ندارد)، سوار شوید و کسب سود کنید. بنابراین این مسئله بسیار اهمیت دارد که حتما با اصول نوسانگیری به طور کامل آشنایی داشته باشید و به درستی آن ها را پیاده کنید تا به کسب سود ختم شود.

در اجرای نوسانگیری جالب است که گاهی هرکدام از ما به جای آنکه پیش از خرید یک سهم دیدگاه نوسانگیری و افق زمانی خود را مشخص کنیم؛ ابتدا دست بر دکمه خرید میبریم، اگر سود شد که نوسانگیری موفقی بوده است و خارج میشویم. اما به محض آنکه موقعیت وارد ضرر شد، بدون پایبندی به هیچ اصولی تغییر استراتژی میدهیم و سهمی که هیچ دیدگاه بنیادی ای به آن نداشتیم را با افق بلندمدت نگهداری میکنیم و خود را به نوعی گول میزنیم. و این استراتژی داینامیک جهت توجیه عدم موفقیت و ضرر ما میتواند به خودی خود ضررهای بزرگی را به من و شمای معامله گر برساند.

مشاهده بیشتر: آموزش بورس تهران

افق زمانی نوسانگیری

افق زمانی نوسانگیری

در تعاریف کلاسیک بورس ایران، افق زمانی نوسانگیری 3 الی 4 روز تعریف شده است، چرا که بدون هیچ بررسی بنیادین و اطمینانی نسبت به روند سهم وارد آن شده ایم. در شرایط اصلاح فرسایشی این روزهای بازار هم عمده روندهای بازار را در همین 3 الی 4 روز میتوانید ببینید که افراد، بازیگران سهم ها و حقوقی ها اقدام به نوسانگیری میکنند.

حد سود در نوسانگیری

حد سود در نوسانگیری

حد سود (TP) نوسانگیری برای معامله گران آماتور بسیار پایین و در حد 3 درصد است، تا حتما به آن دست یابیم. از آن جا که ما بازی پشت سهم را نمیدانیم و تحلیل بنیادی ای روی آن نداریم، بنابراین به همین حد سودهای کوچک در حد 3 درصد اکتفا میکنیم و زودتر از معامله خارج میشویم. البته که برای معامله گران حرفه ای در نظر گرفتن این حد سود تا 10 درصد حتی در شرایط فعلی نزولی بازار نیز منطقی و شدنی است. به طور مثال ما در این بازار نزولی در انجمن خبرگان بورس تهران، سهم هایی با سود بالای 40 درصد از نوسانگیری داشتیم. البته در شرایط خوب بازار در یک روند صعودی شاخص اگر حتی یک کانال خوب 30 درصدی را هم شناسایی کنیم میتوانیم به آن ورود کنیم.

پیشنهاد مطالعه: استراتژی فارکس

استراتژی نوسانگیری در شرایط فعلی ریزش شاخص بورس

نوسانگیری در شرایطی از بازار که جو منفی آن کمی خنثی شده باشد و بتوان تعادلی را در تعداد نمادهای مثبت و منفی بازار دید (چه سهام های کوچک و چه بزرگ)، مناسب است. اما در شرایطی که تعداد نمادهای مثبت بازار واقعا کم است و اینچنین جو منفی، ترس و بی اعتمادی ای در بازار حاکم است اصلا پیشنهاد نمیشود.

نوسانات بازار توسط نوسان گیرها چطور شکل میگیرند؟

نوسانات بازار توسط نوسان گیرها چطور شکل میگیرند؟

تریدرها در بحث نوسانگیری به دودسته تقسیم بندی میشوند:

 • موج سازها: کسانی که دسترسی به منابع مالی، اطلاعاتی و تبلیغاتی بالایی دارند. موج سازها معمولا در پایین ترین قیمت ممکن وارد یک سهم میشوند و حتی پایین ترین قیمت را آن ها تعیین میکنند و در یک پروسه زمانی میان مدت یا کوتاه مدت به خشک کردن سهم و کم کردن شناوری سهم میپردازند. به طوری که تمامی فروشندگان را از سهم پیاده کنند و کنترل کننده عرضه تنها خود موج سازها باشند. و زمانی که عرضه در برابر تقاضای سهم ضعیف شود، قیمت آن سهم رشد میکند. سهامداران خرد دارای چنین ابزارهایی نیستند، پس در دسته دوم قرار میگیرند.
 • موج سوارها: که معامله گران خرد را تشکیل می دهند با فیلترها و ابزارهای تکنیکال و تابلوخوانی به دنبال سهام هایی هستند که شرایط و پتانسیل نوسانگیری را دارند. پس موج سوارها آن سهم را 5 تا 10 درصد قبل تر در کف جمع میکنند. و پس از 10 تا 15 درصد سود بعد از چند روز خارج میشوند. و این یکی از دلایلی است که تارگت های نوسانگیری بیشتر از 10 تا 15 درصد نمیتواند باشد.

عمده معامله گران خرد به دلیل آنکه بازی نوسانگیرهای بزرگ و موج سازها را نمیدانند نمیتوانند در کف وارد شوند. پس در بخشی از شروع این موج با دیدن سیگنال هایی ورود میکنند.

نکته بعدی که وجود دارد موج سازها و نوسانگیرهای بزرگ صبر نمیکنند تا سهم به مقاومت های پیشین خود برسد، پس پیش از آن در یک یا چند مرحله سهم را تخلیه میکنند. به همین دلیل است که شما باید سرعت عمل خوبی داشته باشید تا سود خود را از دست ندهید و حتی معامله شما منجر به ضرر نشود.

عمدتا بعد از هر اصلاح شارپ نظیر شرایط فعلی بازار ما امواج نوسانی ای را مشاهده میکنید که در ناحیه خاصی محصور شدند.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه بهترین کارگزاری ها

نوسانات سهام بازار در نوسانگیری به سه روش ایجاد میشوند:

 1. سفارش چینی: یکی از روش های ایجاد نوسان است که میتواند در خرید یا فروش یک سهم اتفاق بیفتد. بدین معنی که برای مثال در تابلوی یک سهم مشاهده میکنید که حجم سفارشات خرید به طرز قابل توجهی از سفارش های فروش بیشترند و این سفارش ها در ردیف های اول نیز نیستند. این نشان میدهد که کسانی که سفارش گذاشتند درواقع تمایلی به خرید آن سهم ندارند، ولی قصد ندارند اجازه دهند که قیمت سهم پایین بیاید. بنابراین با سفارش گذاشتن در قیمت های پایین تر حتی اگر بخشی از آن ها عمل کنند، به دنبال متقاعد کردن شما بلحاظ روانی هستند که این سهم پایین نخواهد آمد. این سفارشات با حجمی به اندازه درصد زیادی از حجم معاملات روزانه به طور کلی نشان از حمایت از سهم دارند. همین اتفاق در قسمت فروش تابلو سهم نیز میافتد. بنابراین در نوسانگیری توجه به حجم های خرید و فروش و حجم معاملات روزانه بسیار پراهمیت خواهد بود.
 2. ایجاد شایعه: برای مثال شایعه ای مبنی بر افزایش نرخ سیمان تا 60 درصد که در اخر 10 درصد آن محقق می شود. که افرادی که پیش از این شایعه خرید را انجام دادند میتوانند نوسان خوبی بگیرند، اما افرادی که دیرتر باخبر میشوند سر به سر یا با ضرر خارج میشوند. این روش ایجاد شایعه و خبر با توجه به زیاد بودن معامله گرهای اماتور در بازار خیلی رواج دارد.
 3. معاملات صوری (کد به کد): خیلی از افراد کد به کد را سیگنال خرید میدانند. که این موضوع از چشم بازیگران سهام و حقوقی ها پوشیده نیست. تغییر حجم محسوس یک سهم خود به نوعی نشان از افزایش آن سهم دارد که از طریق کد به کد در سقف یا کف آن را ایجاد میکنند. کد به کدها یا به منظور نوسانگیری و یا گمراه کردن شما صورت میگیرند.

ابزارهای نوسانگیری بورس

با چه ابزارهایی میتوان نوسانگیری کرد و کدام یک از آنها را باید بلد باشیم؟

 • ابزارهای مهم برای نوسانگیری تکنیکال و تابلوخوانی است، و اینکه باید در لحظه واکنش نشان دهید تا از تبدیل سود خود به ضرر جلوگیری کنید.
 • از جمله ابزارهای دیگر دنبال کردن اخبار سیاسی و اقتصادی صنعت نظیر افزایش نرخ تسعیر ارز و تحریم و ... و حتی خبرهای رانتی را میتوان نام برد که عموما سهامداران خرد از آن ها بی نصیب اند.

پیشنهاد مطالعه: قوانین کارگزاری

18 اصل برای نوسانگیری

اگر نوسانگیری میکنید، حتما به این نکات توجه داشته باشید:

 1. نوسانگیری را روی سهام بنیادی بازار انجام دهید. اگر به هردلیلی شما با قصد نوسانگیری وارد یک سهم شدید اما بلافاصله در چندین روز متوالی صف فروش شد. در این حالت اگر سهم شما بنیادی باشد، احتمال خارج شدن شما از آن سهم با ضرر کمتر بیشتر است.
 2. در انتخاب سهم ها برای نوسانگیری، سهم هایی را انتخاب کنید که سبک هستند و کندل های بزرگ تری دارند. یا آنکه نمودار آن سهم نوسانات بیشتری به بالا و پایین داشته باشد. برای مثال فرض کنید سهمی را با بازه نوسان یک یا چند روزه 3 درصد انتخاب کنید؟ کجا باید بخرید که با حد سود 3 درصد با ضرر از آن خارج نشوید؟ بنابراین باید سهم هایی را انتخاب کنید که در طی چند روز متوالی تعداد زیادی نوسانات بیشتر از 8 تا 10 درصد بدهند.
 3. قبل از نوسانگیری از یک سهم، حتما باید رفتار آن سهم را مدتی زیر نظر گرفت و معاملات آن را تماشا کرد. تا علاوه بر تشخیص سفارشات فیک آن ها، تشخیص دهید کندل واقعی و معاملات واقعی سهم در چه ساعتی از بازار شکل میگیرد. تا احتمال موفقیت خود را بالا ببرید. حتی میتوانید سابقه معاملاتی آن سهم را چک کنید.
 4. هیچگاه از سهمی که در حال نزول است نوسانگیری نکنید و فقط از سهمی نوسان بگیرید که در فاز استراحت خود است. فاز استراحت را هم در زمان کف سازی و تشکیل سقف های هم راستا میتوان تشخیص داد. هینطور سهم هایی را انتخاب نکنید که با صف خرید بالا میروند و با صف فروش پایین می آیند. اینگونه سهم ها در صورت اشتباه کردن شما را درگیر صف میکنند و امکان خروج بعد از خوردن حد ضرر را به شما نمیدهند.
 5. باید از تکنیکال سهم نیز اگاه باشید و تا حدودی با تکنیکال کلاسیک و تشخیص حمایت ها و مقاومت ها آشنایی داشته باشید.
 6. فقط روی سهم هایی کار کنید که نقطه خرید و فروش آن ها را از پیش تعیین کرده اید. به هیچ وجه از تعداد زیادی سهم نوسانگیری نکنید. تا سرعت تصمیم گیری خود را بالا ببرید. به هیچ وجه در حین بازار با گرفتن یک فیلتر، هرچند خوب نوسانگیری نکنید.
 7. همزمان به گوشی و لپ تاپ دسترسی داشته باشید. و از پلتفرمی استفاده کنید که سرعت بیشتری دارد. و از کیفیت اینترنت خود مطمئن شوید.
 8. در بحث نوسان گیری با تعداد معاملات بالا با سود کم، به سودهای بالا میرسیم. یا آنکه تعداد معاملات با حجم بالا و بازه نوسان کم به سود زیاد میرسیم.
 9. هیچگاه یک سهم را بیشتر از حد سود و حد ضرر خود نگهداری نکنید و حتما به آن ها پایبند باشید.
 10. در بازار بورس تهران سعی کنید در روزهای عرضه اولیه نوسان گیری نکنید.
 11. توجه به حجم سفارشات خرید و فروش در نوسانگیری بسیار مهم است. البته که تحلیل حجم در بورس تهران به دلیل ایجاد صف های خرید و فروش گاها مشکل است. اما حتما این نکته را هم مدنظر داشته باشید.
 12. در نوسانگیری معاملات قبل از ساعت 9:30 را که ساعت معاملات معامله گران جوگیر بازار است، زیاد جدی نگیرید.
 13. در سهم هایی که همه شرایط گفته شده را دارد اما معاملات آن متعادل نیست و برای چند روز است که در صف فروش است. درست است که نوسانگیری در این سهم میتواند به شما کف قیمتی را بدهد اما نوسانگیری در این سهم ها بسیار ریسکی تر از همیشه است. پس ریسک آن ها را به خود تحمیل نکنید.
 14. حال اگر صف فروش تازه تشکیل شده است و حجم معاملات فروش در پیش گشایش و ابتدای بازار نسبت به حجم سفارشات خرید به مرور در حال افزایش است، سعی کنید برای ریسک کمتر آن سهم را معامله نکنید. اما میتوانید آن را زیر نظر داشته باشید.
 15. هیچ عجله ای برای خرید نداشته باشید. دقت کنید که هرچه ارزانتر بخرید برای ریسک و سود شما بهتر است.
 16. با فروشنده در مرحله پیش گشایش چانه زنی کنید. اگر دوست دارید با مثال های چانه زنی خریدار و فروشنده در سفارش گذاری آشنا شوید توصیه میکنیم ویدئوی آموزش جامع نوسان گیری را ببینید.
 17. حتما قدرت خریدار و فروشنده را در نوسانگیری لحاظ کنید.
 18. در نهایت حتما توجه کنید که نوسانگیری خود را باید دقیقا مثل یک ربات انجام دهید. به دور از هرگونه احساسات، ترس، طمع و هول شدن و ... نوسانگیری کنید. در این مرحله حتما توجه داشته باشید که بدون اینکه هول شوید، اگر نتوانید سهم را در قیمت مورد نظر خریداری کنید، به هیچ وجه در آن روز در قیمت های دیگر خرید نزنید. چیزی را از دست نمیدهید.

مثال عملی از نوسانگیری در بورس تهران

مثال عملی از نوسانگیری در بورس تهران

اگر دوست دارید با دانستن همه این نکات یک مثال عملی از نوسانگیری روی یک سهم بنیادی نظیر پتروشیمی فارس را با لحاظ کردن همه این اصول گفته شده ببینید، حتما این ویدئو را تماشا کنید، تا قادر باشید به مهمترین سوال های پیش روی خود هنگام نوسان گیری پاسخ دهید.

آموزش جامع نوسانگیری

این ویدئو بخشی از دوره تکنیک ها و ترفندهای بورس تهران است، برای دسترسی کامل ثبت نام کنید.

فقط در همین ویدئو به سوال هایی نظیر آنکه:

 • چه سهمی برای نوسانگیری مناسب است؟
 • در چه قیمتی بخریم؟
 • مسلما هرچه پایین تر بخریم، احتمال موفقیت نوسانگیری ما بیشتر است. این قیمت ها باید منطقی و صحیح انتخاب شوند. حال در بازه نوسان ده درصدی هرروز قیمت را چگونه انتخاب کنیم تا ریسک نوسانگیری خود را کاهش دهیم و احتمال موفقیت نوسان گیری خود را بالا ببریم؟
 • در پیش گشایش سهم این خرید ها در این قیمت ها را در چند مرحله انجام دهیم؟
 • در هر مرحله چه حجمی را با توجه به حد ضرر خود وارد کنیم که ریسک نوسانگیری خود را کاهش دهیم؟
 • در تابلو روز معامله سهم باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟
 • بستن معامله در روزکاری بعد به چه صورت است؟
 • سهمی را که به قصد نوسانگیری خریدیم در چه قیمتی بفروشیم؟
 • فروش ها در قیمت های متفاوت را در چند مرحله انجام دهیم؟
 • در هر مرحله فروش چه حجمی از سهم را در قیمت مربوطه به فروش برسانیم؟
 • اگر سهمی که قصد نوسانگیری آن را دارید، صف فروش شد. در چه شرایطی خرید آن را با توجه به حجم سفارشات در کف قیمتی روز انجام دهید؟
 • نسبت سفارشات خرید و فروش در تابلوی معاملات چقدر باید باشد تا سهم را برای سوددهی ما حرکت دهد؟

مزایا و معایب نوسانگیری

مزایا و معایب نوسانگیری

همانطور که گفته شد نوسانگیری در شرایط بازار نوسانی و رنج و همچنین در شرایط فعلی بازار بورس تهران که در حالت اصلاح فرسایشی و دارای همبستگی منفی بین بازار بورس و بازار ارز است و حتی بعد از پایان اصلاح با شروع حرکت سهم ها میتواند استراتژی خوب و کارآمدی برای سوددهی به شما باشد. اما برای اجرای آن باید اصول، سختی ها و ریسک های آن را هم پذیرفت، که از بین آن ها میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • نوسانگیری اگرچه در مقاطع و سیکل هایی از بازار استراتژی خوبی است، اما آمارها نشان میدهد که به هیچ وجه به عنوان یک استراتژی کسب سود در بلند مدت نمیتواند مطرح باشد. برای مثال نمیتوان دو سال فقط نوسانگیری کرد. چرا که این استراتژی در مقایسه با بقیه استراتژی ها در بازارهای مالی به دلیل عدم قطعیت بالا از ریسک بسیار بالایی برخوردار است، تعداد کسانی که در این استراتژی ضرر میکنند همیشه بیشتر از کسانی است که سود میکنند. این آمار حتی در بازار دوطرفه ای مثل فارکس که دارای ابزارهای پیشرفته ای برای سفته بازی و نوسانگیری است نیز برقرار است. چه برسد به بازار بورس تهران که دارای قوانین محدود کننده بسیاری نظیر دامنه نوسان و ... است. بنابراین فقط در سیکل مناسب بازار میتواند به عنوان استراتژی سودآور یا حتی استراتژی ای برای جبران ضررهای شما در بورس تعریف شود. پس از آن میتوان از استراتژی های مناسب با ترکیب تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و تابلوخوانی استفاده کرد.
 • مهمترین عامل موفقیت در استراتژی نوسانگیری، حضور دائم پشت سیستم و تصمیم سریع و اجرای سریع تصمیم هاست. چرا که با فکر کردن یا سوال و جواب در چندین دقیقه سودهای شما میتواند نابود شود یا به ضرر منجر شود. به همین دلیل در استراتژی نوسانگیری نمیتوان روی نمادهای زیادی این امر را پیاده کرد، چون بشدت از سرعت عمل شما میکاهد و منجر به ضرر شما میشود.
 • در امر نوسانگیری باید دقت کرد که گول اخبار دروغین را نخورد. گاها در سقف با یک اخبار خوب شما را تشویق به خرید میکنند و سهم خود را تخلیه و سپس آن نماد ریزش میکند. یا آنکه در کف با یک اخبار بد شما را تشویق به فروش و خشک کردن سهم میکنند.
 • در این استراتژی بشدت باید به حد سود و حد ضرر پایبند بود. چرا که به دنبال کسب سودهای سریع هستیم و نباید نقدینگی خود را به صورت بلند مدت درگیر یک سهم کنیم. پس به محض انکه به حد ضرر خود رسیدیم با پذیرش اشتباه از آن سهم خارج میشویم.
 • به لحاظ افق زمانی، عمدتا معامله گرانی که در بازارهای جهانی به صورت دقیقه ای یا ساعتی و یا اینکه در بازار بورس ایران به صورت دو تا 3 روزه ترید میکنند. از آن جا که حد سودهای خود را پایین تر میگیرند، برای آنکه سود چشمگیری داشته باشند باید نقدینگی بیشتر وارد موقعیت معاملاتی خود کنند. که این مسئله خود ریسک کار را بسیار بالا میبرد. که همین مسئله این استراتژی را مناسب انسان هایی با اراده و قدرت روانشناسی فردی بسیار بالاست تا به هیچ وجه پنیک نشوند.

با همه این موارد اگر هنوز هم فکر میکنید که این استراتژی برای سوددهی شما میتواند مناسب باشد و دانش و اطلاعات کافی در بازار بورس تهران را ندارید، یا آنکه زمان کافی برای حضور در بازار را ندارید. بنابراین بهتر است به هیچ وجه روی این استراتژی ریسک نکنید و با دریافت سیگنال از افرادی که مرتبا تمامی سهم های بازار بورس تهران و اخبار آن ها را دنبال میکنند به کشف موج های خوب و کارآمد برای نوسانگیری بپردازید و با عملکرد به موقع و مناسب خود بر آن موج ها سوار شوید به کسب سود بپردازید، یا آنکه بخشی از ضررهای خود را جبران کنید.

برای این منظور با حضور در جمع متخصصان انجمن خبرگان بورس تهران (تحلیل و سیگنال بورس تهران در انجمن خبرگان) در کنار یادگیری بسیاری از نکات و آموزش های ویدئویی از این قبیل میتوانید از سیگنال های سودده اساتید ما نیز بهره ببرید. سیگنال هایی که در ماه های اخیر با عملکرد بی نظیر خود سودهای شیرینی را نصیب اعضا کرده است.

هشدار و کلام آخر

آموزش نوسانگیری در این روزهای بازار بسیار داغ است. اما همه این آموزش ها برای معامله گران مبتدی میتواند به معنی واقعی یک قمار و از دست دادن سرمایه های آن ها باشد. در این مقاله آموزش نوسانگیری بسیار جامع صورت گرفت. اما از همه شما عزیزان خواهش میکنم مراقب سرمایه چندین ساله خود باشید، چرا که مهارت نوسانگیری در یک بازار نزولی، یک مهارت بسیار پیشرفته است و نیاز به دانش و آگاهی از تمام جوانب بازار به همراه تجربه زیاد و مدت زمان زیاد حضور در بازارهای مالی، قدرت ذهنی و روانی بسیار بالا دارد. از این رو اصلا برای افرادی که دانش و اگاهی کمی از بازار سرمایه، حتی از مقدمات آن دارند توصیه نمیشود. پس اگر خود قصد نوسانگیری دارید حتما سعی کنید آموزش های خود را تکمیل کنید و سپس بعد از مدتی کسب تجربه در بازارهای مالی از این استراتژی سودده استفاده کنید.

 

: ارسال نظر
نظرات :
 • comment 44
  امیرحسین
  1400-09-25

  مقاله خیلی خوبی بود

 • comment 2980
  HojjatMoussavi
  1402-03-22

  سلام فیلتر نوسان گیری به چه کاری میاد؟

  • عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز، معامله گران می توانند با استفاده از فیلتر نوسان گیری به خرید و فروش های کوتاه مدت و یا روزانه بپردازند و در فواصل زمانی کوتاه و یا حتی کمتر از یک هفته کسب سود کنند که نیازمند مهارت بسیار زیادی می باشد.

 • comment 3747
  Elahe.zandy
  1402-05-25

  سلام. منظور از بررسی رفتار سهام چیه؟

  • سلام به شما دوست عزیز، ممنونم از شما منظور از بررسی رفتار سهام یعنی اینکه در سقف‌های قیمتی بازیگر سهم آیا اجازه خروج به موقع از سهام را به سهامداران خرد می‌دهد یا خیر بررسی رفتار سهام یعنی در کف قیمتی بازیگر سهم چه رفتاری را از خود نشان می‌دهد؟ آیا به موقع از سهم حمایت می‌کند یا نه؟ آیا بازیگر سهم از سهامدار خرد حمایت می‌کند یا نه؟ آیا … برای پاسخدهی به مجموعه این سوالات باید بتوانید رفتار سهام را بررسی کنید.

 • comment 4517
  FardinJanghodaz
  1402-09-01

  بررسی رفتار سهام و حجم خرید و فروش چقدر میتونه تو نوسان گیری به ما کمک کنه؟

  • درود به شما دوست عزیز نوسان گیری در بازار سهام نیاز به دانش و مهارت بسیار زیادی می‌باشد لذا اکیداً به شما پیشنهاد می‌شود تا قبل از کسب مهارت‌های لازم از انجام این کار خودداری کنید

آموزش بورس

ورود با کد یکبار مصرف

کد بازیابی به ایمیل و شماره موبایل ارسال شد

این کد حداکثر 5 دقیقه اعتبار دارد

کد شش رقمی (عدد لاتین)

آموزش بورس

ورود

آموزش بورس

ثبت نام

از قبل حساب کاربری دارید؟ ورود